Głębokie złuszczanie naskórkaGabinet Kosmetyki Nowoczesnej

Rozróżniamy peelingi powierzchowne, peelingi umiarkowanie głębokie oraz peelingi głębokie.

Peelingi powierzchowne są bezpieczne dla wszystkich typów skóry.Uważa się je za bezbolesne. Zyskały ogromną poularność dzięki ich łatwej aplikacji, krótkiemu czasowi rekonwalescencji, niskiemu ryzykowi powstania powikłań. Powierzchowne peelingi chemiczne powodują częściowe lub całkowite przerwanie i złuszczenie się naskórka. Wykazano również, że wpływają na skorę właściwą, stymulując wytwarzanie kolagenu i glikozaminoglikanów.

Peelingi umiarkowanie głębokie powodują kontrolowane zranienie warstwy brodawkowatej skóry właściwej, a czasami warstwy siateczkowatej. Taki uraz wywołuje martwicę naskórka, obrzęk warstwy brodawkowatej skóry właściwej oraz stan zapalny, co skutkuje zmniejszeniem objawów fotouszczkodzenia skóry i zmarszczek. Efekt po peelingach umiarkowanie głębokich jast bardzo spektakularny. Niezmiernie ważna jest jednak również prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu.

Peelingi głębokie penetrują skórę właściwą aż do części środkowej warstwy siateczkowej. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu i wchodzą w zakres zabiegów medycyny estetycznej.

Moc peelingu i jego skuteczność zależy od jego stężenia, pH, podłoża, stanu skóry oraz czasu działania. Im większe stężenie i niższe pH, tym większa moc.

Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy)

Występują powszechnie w przyrodzie. Można je otrzymać m.in z trzciny cukrowej, mleka, owoców lub mogą być także syntetyzowane metodami chemicznymi. Należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie mają zdolności przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry. Do kwasów AHA zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy.

Działanie: zwiększają nawilżenie skóry, normalizują proces złuszczania się warstwy rogowej, zwiększają syntezę kolagenu i mukopolisacharydów, powodują zgrubienie naskórka i skóry właściwej (co wypełnia zmarszczki i daje widoczną poprawę jędrności skóry) oraz przyczyniają się do rozproszenia melaniny, a to sprzyja wyrównaniu pigmentacji.

Odpowiedź kliniczna: uzależniona jest m.in. pH kwasu, czasu wystawienia skóry na działanie środka, lokalizacji i stanu skóry, podłoża oraz ilości wolnych kwasów.

Kwas glikolowy

Jest kwasem o małej cząsteczce, dzięki czemu łatwo penetruje warstwę rogową naskórka. Przy niskim stężeniu pH wykazuje działanie pobudzające, złuszczające i przeciwzmarszczkowe, natomiast przy wyższym pH wykazuje działanie nawilżające.

Działanie: złuszcza obumarły naskórek, rozluźnia połączenia między martwymi komórkami, ułatwia wchłanianie składników aktywnych, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia nawilżenie, spłyca zmarszczki i hamuje powstawanie przebarwień, prowadzi do znacznej redukcji dyschromii, uszkodzenia posłonecznego oraz ziemistego koloru skóry. Posiada unikatowe właściwości zapobiegające tworzeniu się nowotworów skóry.

Rekomendowany dla skóry suchej i dojrzałej.

Kwas migdałowy

Działa wolniej i łagodniej, ponieważ trudniej wnika do skóry. Zyskał opinię kwasu bezbolesnego, pozbawionego działania drażniącego, nie eliminującego z codziennej aktywności oraz zapewniającego bezpieczeństwo stosowania przy każdym fototypie skóry.

Działanie: wygładza, uelastycznia, rozjaśnia przebarwienia, wykazuje niewielkie działanie bakteriostatyczne, redukuje i reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza drobne zmarszczki, wykazuje działanie keratolityczne.

Rekomendowany dla każdego rodzaju skóry, nawet: wrażliwej, podrażnionej, normalnej, suchej i młodej. Jako uzupełnienie terapii leczenia skóry trądzikowej w okresie letnim.

Kwas mlekowy

Stanowi jeden z metabolitów tkanki mięśniowej skóry, jest kwasem średniej aktywności, często łączonym z innymi kwasami.

Działanie: złuszcza obumarłe komórki naskórka i nawilża, obniża pH skóry, normalizuje procesy rogowacenia, poprawia strukturę kolagenu, poprawia uwodnienie, zwiększenie elastyczność, ujędrnia. Hamuje aktywność tyrozynazy, co powoduje hamowanie tworzenia się melaniny. Dodatkowo zwiększa penetrację środków rozjaśniających.

Rekomendowany dla skóry suchej, dojrzałej, z różnego typu przebarwieniami.

Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy)

Działanie podobne do działania kwasów AHA, czyli także regulują odnowę komórkową skóry, działają złuszczająco poprzez rozluźnienie połączeń międzykomórkowych i usuwają zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka.

Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego świetnie sprawdzają się przy trądziku pospolitym i jego odmianach. Przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy.

Kwas salicylowy

Jest spokrewniony z aspiryną i tak jak ona posiada właściwości przeciwzapalne. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach. Nie wymaga neutralizacji.

Działanie: bakterjobójcze, keratolityczne, złuszcza martwe komórki i powierzchnię naskórka Jest lipofilny, dlatego gromadzi się w miejscu ujścia jednostki włosowo-łojowej i doprowadza do złuszczania się porów.

Rekomendowany dla cery tłustej, z trądzikiem pospolitym, mocno zanieczyszczonej, z licznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, grudkami, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi

Kwasy PHA (polihydroksykwasy)

To organiczne kwasy karboksylowe, mają właściwości złuszczające, choć ich działanie jest łagodniejsze, bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych w postaci hiperproliferacji, szczypania, pieczenia i zaczerwienienia skóry. Jest to wynik budowy tych związków, których cząsteczki mają większe rozmiary, przez co szybkie przenikanie w głab skóry jest utrudnione. Przedstawicielem tej grupy jest kwas laktobionowy oraz glukonolakton.

Kwas laktabinowy, glukonolaktan

Działanie: bardzo delikatne, pobudzają i regenerują naskórek, nawilżają, mają właściwości przeciwutleniające i potęgują działanie funkcji barierowej warstwy rogowej.

Rekomendowane dla skór bardzo wrażliwych, z trądzikiem różowatym i atopowym zapaleniem skóry.

Kwas TCA

Kwas trójchlorooctowy ma małą cząsteczkę, dlatego szybko i łatwo penetruje naskórek i skórę właściwą, wywołuje koagulację białek i obumieranie komórek oraz ma silne działanie drażniące. W zależności od stężenia oraz ilości warstw zastosowanego kwasu może mieć działanie powierzchniowe, wywołując złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka, lub też wnikać znacznie głębiej, docierając do skóry właściwej. Po nałożeniu peelingu na skórę dochodzi do zbielenia skóry. Następnie powstaje rumień i obrzęk. W ciągu 3-5 dni, naskórek brązowieje i zaczyna się złuszczać. Po około 2 tygodniach proces złuszczania jest zakończony. Po zabiegu skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w ciągu następnego miesiąca konieczna jest intensywna ochrona przeciw promieniowaniu UV.

Działanie: silnie złuszcza naskórek, rozjaśnia i wygładza skórę, zmniejszenia wielkość porów, usuwa przebarwienia, blizny, leczy niektóre odmiany trądziku pospolitego i likwiduje jego pozostałości. Może być stosowany praktycznie na większość partii ciała, zwłaszcza na twarz, szyję, dekolt, plecy, ramiona, przedramiona, dłonie i kończyny dolne.

Rekomendowany dla skór dojrzałych, szarych, zwiotczałych, z licznymi zmarszczkami i przebarwieniami, a także z bliznami potrądzikowymi. Polecany jest w terapii starzenia się skóry.

Roztwór Jessnera

Roztwór zawierający mieszaninę kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Penetruje do warstwy brodawkowej skóry właściwej.Głównie stosowany do leczenia zmian z nadmiernym rogowaceniem skóry.

Nakładany jest na skórę warstwami. W zależności od ilości warstw może oddziaływać na zewnętrzne warstwy naskórka lub też wnikać głębiej aż do warstwy podstawnej. W połączeniu z innym środkiem np. 35% kwasem TCA, dociera nawet do górnych pokładów warstwy siateczkowatej skóry właściwej.

Działanie: usuwa płytkie zmarszczki, przebarwienia, poprawia fakturę skóry, oczyszcza z zaskórników.

Rekomendowany w terapii łojotoku i trądziku pospolitego.

W celu wybrania najbardziej odpowiedniego zabiegu dopasowanego do indywidualnych potrzeb i bezpiecznego jego przeprowadzenia należy umowić się na bezpłatną konsultację.

W ofercie gabinetu znajdują się również inne zabiegi złuszczające, do których wykorzystywane są , np. kwas pirogronowy, kwas azelainowy, kwas kojowy, kwas szikimowy, kwas fitowy.

Wykonywa jest również eksfoliacja kwasmi na okolicę oczu, w celu zmniejszenia kurzych łapek oraz zasinień i opuchnięć.

Stosowane są terapie łączące peelingi chemiczne z innymi zabiegami, w celu szybkiego odmłodzenia wyglądu skóry poprzez jednoczesne usuwanie kilku problemów kosmetycznych, np. takich jak: dynamiczne i statyczne zmarszczki, brak jędrności, przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne, blizny, zaskórniki otwarte i zamknięte.


oferta
top